Yolcular ve güvenlik

Yolcular ve güvenlik

  YOLCULAR GÜVENLİK İÇİN NE YAPAR?

 

        Karayolunda ve bir otomobil içinde yolculuk genellikle keyifli bir zaman dilimidir.  Pek çoğumuz yolculuk etmeyi, gezmeyi çok severiz. Böyle bir yolculuğun güven içinde devam etmesi öncelikle sürücünün sorumluluğundadır. Ancak, aynı araçtaki yolculara düşen  bazı sorumluluklar da vardır. Bunlar sürücünün işini kolaylaştırır ve güvenliği arttırır.

 

        Anne babamızla  yolculuk ederken ilk sorumluluğumuz arka koltuktaki yerimizi almak ve emniyet kemerimizi bağlamaktır. Bir çoğumuzun bu kemeri kullanmak için ayrı bir koltuk kullanması ya da yükseltici bir koltuk kullanması gerekiyor olabilir.Eğer bunu kullanmıyorsak emniyet kemeri bizi koruyamaz.

 

        Yolculuk sırasında sohbet edilir mi? Tabii ki konuşur, birbirimize birşeyler anlatır dururuz. Yoksa nasıl vakit geçer? Ancak bazı durumlar vardır ki aracı kullanan anne ya da babamızı rahatsız etmemek ve onların dikkatini dağıtmamak için özen  göstermemiz gerekir. Örneğin  şehir içinde   sıkışık bir trafikte  bir yandan  sohbet  etmeye çalışmak  onlar için çok zorlayıcı olabilir.

 

        Araç içindeki temel görevimiz kendi güvenliğimizi sağlamak ve sürücü ile işbirliği yapmaktır. Peki sürücü ile işbirliği ne anlama gelir? Buna kısaca onun araç kullanmasını engelleyecek  ya   da  güçleştirecek davranışlardan  kaçınmaktır diyebiliriz.  Böylelikle güven içinde yolculuk edebiliriz. 

 

 

        Ben sadece yolcuyum demeden,  yolculuk sırasında kendimiz ve başkalarının güvenliği için gerekli önlemleri almayı ve sürücüyle işbirliği yapmayı unutmamalıyız.  Unutmayın, sürücü ile işbirliği bazen onu dikkatinden kaçan şeylerle ilgili uyarmak bazen de  sessiz kalmak olabilir…

 

Kategorileri : trafik Kelimeleri : , , , , , , .