Uçak kazasında sır perdesi

Uçak kazasında sır perdesi

Uçak kazasında sırlar perdesi

Kazasıyla ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı: Pilot Sezer yaşıyordu ama kimse yardım etmedi!

Uçak kazasıyla ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Televizyonda canlı yayına konuk olan Airport Programının yapımcısı Güntay Şimşek, kazada yaşamını yitiren Pilot Murat Sezer’in uçak düştükten sonra hayatta olduğu halde 40 dakika kimsenin yardım etmediğini ileri sürdü. Şimşek şöyle konuştu:

“Uçakta yer alan havacılık konularında önemli ve yardım konusunda ciddi katkıları olan bir isimle az önce hastanede görüştüm, şunları anlattı: ’Uçak düşmesi 5-6 saniye içinde oldu. Pilotlara da bir uyarı gelmedi. 5-6 saniye içinde kendimizi tarlada bulduk, O sırada kabine yöneldim diyor kabinde siyah saçlı Murat Sezer yaşıyordu yardım talep etti. Kapıyı zorladık, açamadık. Sonunda şişman iri yapılı birinin yardımını aldık. O esnada özellikle yabancı yolcuların tahliye olduğunu söyledi.

Ayrıca kabinde bulunan 3 hostes bir host var. Hostlardan Ulvi Murat Eski hayatını kaybetti. Kabin amiri Figen Ede’nin bacağında çok ciddi problem oldu. Uçak düştükten sonra 10 dakika sonra 6 polis geldi. O kadar yardım talep etmemize rağmen hiçbir şeye dokunmadılar. 40 dakika boyunca sağlık ekibi ya da gelen giden olmadı. 40 dakika sonra yardım ekibi geldiğinde kokpitte yaşayan bir pilot olduğunu söyledik. Onlar da kriminal bir olay olduğunu ve dokunamayacaklarını söylediler.’ Bunları anlatan havacılık konusunda önemli bir kişi.”

Yolcular dehşet dakikalarını anlattı

Uçağın düşmesi bir kaç saniye sürdü. 10 dakika sonra 5-6 polis geldi. Hiç kimseye yardım etmeyip sadece güvenlik önlemi aldılar. Bu sırada pilot henüz ölmemişti. Benden yardım istiyordu. İlk ekip de 40 dakika sonra geldi. O an bile pilot yaşıyordu. Ancak gelenler ‘Olay kriminal’ diyerek hiç birşey yapmadı. O an pilota yardım edilebilseydi belki şu an yaşıyor olabilirdi.’

‘HERKES ÇOCUKLAR İÇİN AĞLIYORDU’

Kazadan yara almadan kurtulan işadamı Mustafa Bahçecioğlu, “Herkes büyük bir panikle camlara vuruyor, ‘kurtarın’ diye bağırıyordu. İnsanların ağzı, yüzü kan revan içindeydi” dedi.

Demiryollarına teknik hizmet veren bir firmanın sahibi olan Bahçecioğlu, uçağın orta bölümündeki 19F numaralı koltukta oturduğunu belirterek, kaza anını şöyle anlattı: “Önce bir sarsıntı hissettik. Sonra uçak kalkar gibi oldu. Ne olduğunu anlamadan yere çakıldı. Herkes bağırıyordu. Birden ‘exit’ kapısı dışarıdan açıldı. Birkaç kişiyle acil iniş kapısından indirildik. Teknikten anladığım için hemen uçağa baktım. Üçe bölünmüştü ancak yangın yoktu.”

“Bunun üzerine içerdeki yolcular aklıma geldi. Hemen uçağa döndüm. İki kişiyle birlikte, birkaç yaşlı ve genç kadın ile çocuklara yardımcı olarak dışarı çıkardık. En az 15 kişi kurtarmışızdır. Çocukların gözlerindeki korkuyu size anlatamam. Herkes zaten çocuklar için ağlıyordu. Ben de korkudan ağladım. Uçağın ön tarafı çok kötüydü. Kendisini kurtaramayanlar camlara vurup, ‘Bizi kurtarın’ diye çığlık atıyorlardı. Koltuklara sıkışıp kalmışlardı. Yüzleri, gözleri kan içindeydi. Uçaktan indiğimde yerde yatan birini gördüm. Baktım, ölmüştü.”

‘HAKKINI HELAL ET KAPTAN’

Akşam gazetesinin haberine göre ise, olayın kahramanlarından biri hosteslerden Perihan Özden idi. Yolcuların ifadelerine göre, uçağın düşeceğini ilk Özden fark etti.

Hemen kokpite koşan hostes kapıyı yumruklayıp kaptan pilota ‘kaptan hakkını helal et’ diye bağırdı. Bu sırada uçak bir kaç saniye içinde büyük bir gürültüyle yere düştü. İlk şoku atlatan Özden, koltuklar arasında sıkışan iki hostes arkadaşını ile bazı yolcuları kurtarmak için çabaladı. Motorun fırladığını gören diğer yolcular, yardım ekiplerinin sanıldığı gibi erken değil, çok geç geldiğini ifade ediyor.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , .