Türkiye araç mezarlığı

Türkiye yaşlı ve hurda araç mezarlığı oldu. Türkiye çevreyi daha çok kirleten, daha çok partikül salan ve daha çok yakıt harcayan yaşlı araçların mezarlığı haline geldi. Türkiye’deki araç sayısı da mayıs ayı itibariyle 14 milyona yükseldi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkan Vekili Mustafa Öztürk, araçların yaşlandıkça daha fazla yakıt tükettiğini, daha fazla partikül madde ve kirletici yaydığını belirterek, “Türkiye, fazla yakıt tüketen sera gazı salınımı ve hava kirliliğine neden olan yaşlı araçların mezarlığı” halinde dedi.

Şehirlerde hava kirliliğinin azaltılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında çalışmalar yapılmasını öneren Öztürk, şu noktalara dikkat çekti.

Halk Otobüsleri

AB ülkelerinde karbüratörlü araç kullanımı yasaklanmıştır. Bu tür araçlar birim kilometrede fevkalede yüksek miktarda, benzine eşdeğer LPG kullanmakta ve aşırı miktarda sera gazı salınımına neden olmaktadır.

Taksiler

Büyükşehirlerde yılda en fazla yakıt tüketen araçların başında taksiler gelmektedir. Dolayısıyla karbüratörlü araçlar kademeli olarak trafikten men edilmelidir.

Motorinli Araçlar

Motorin kullanan yaşlı araçlar aşırı miktarda partikül madde emisyonuna neden oluyor. Şehiriçi bölgelerde partikül madde kirliliğinin ana kaynaklarından biri de motorin kullanan yaşlı araçlardır. Partikül maddeler sağlığı tehdit eden kirleticilerin en başında gelir.

2008 yılı verilerine göre 42 Milyar dolarlık ithal enerjiye para ödedik. Anlaşılması zor bir şekilde, her yıl hem ithal enerjiye ciddi bedeller ödüyoruz, hem de yaşlı araçları teşvik ediyoruz.

Kategorileri : trafik Kelimeleri : , , , , , .