Türk hava yolları uçağı amsterdamda düştü 9 ölü 84 yaralı

Türk hava yolları uçağı amsterdamda düştü 9 ölü 84 yaralı

+

Piste 3 kilometre kala düştü

Son açıklamalara göre kazada 9 kişi öldü, 84 yaralı var. Yaralıların 6’sının komada olduğu bildirildi.

İstanbul-Amsterdam seferini yapan THY uçağı, inişe dakikalar kala düştü. Pilot ekibi burnu yere çarpan uçakta ezilerek hayatını kaybetti. 127 yolcu ve 7 mürettebattan 125’i mucizevi bir şekilde kurtuldu. Yaralılardan 6’sının durumu ağır. Kazanın nedeni kara kutu incelenince tespit edilecek

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Amsterdam seferini yapan TK1951 sefer sayılı Tekirdağ uçağı, saat 08:22’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 127 yolcu ve 7 mürettebat ile hareket etti. Kalkış ve uçuş sırasında uçakta hiçbir problem yaşanmadı. THY uçağı yerel saatle 10:31’de Avrupa’nın 5’inci büyük havalimanı olan Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inmek için alçalmaya başladı. Amsterdam kule, THY pilotunu iniş için Schiphol’ün 2003 yılında inşa edilen son pistine yönlendirdi. Bu sırada kuleyle pilot Hasan Tahsin Arısan arasında şu telsiz konuşmaları geçti:

Kuleyle son konuşma

Pilot: THY 1951 sefer sayılı uçağımız alçalmaya başlıyor.

Kule: THY 1951 7 bin feet’e alçalabilirsin.

Pilot: Anlaşıldı. 7 bin feet’e iniyoruz.

İstenilen seviyeye gelindiğinde pilotla kule arasında şu diyalog gerçekleşiyor

Pilot: 7 bin feet’teyiz, hızımız 250 nt.

Kule: 4 bin feet’e alçalın ve hızınız normal, 18R pistine alçalmaya devam edin.

Pilot: Anlaşıldı. 4 bin feet’e alçalıyoruz, pistimiz 18R.

İnmeye sadece birkaç dakika kala…. Son yaklaşma sırasında…

Kule: Pusula 210 dereceye dönün ve 18R pistine alçalmaya devam edin.

Pilot: Anlaşıldı 210 dereceye dönüyoruz. 18R pistine inmek alçalmaya devam ediyoruz.

Bu 3 konuşmanın ardından THY pilotu ile iletişim kesildi. Kule diğer uçaklara şu çağrıda bulundu: “Herkes bulunduğu konumu korusun. Büyük bir acil durum var. Galiba bir uçağı kaybettik. Bu frekansta kalmaya devam edin.” Ardından Schiphol Havalimanı’nda tüm iniş ve kalkışlar iptal edildi.

Pilotlar 8 saat sonra çıktı

Uçağın düştüğünün anlaşılmasının hemen ardından Hollandalı yardım ekipleri derhal ambulansları enkaza yönlendirdi. Kurtarma ekipleri enkaza ulaştığında adeta şoke oldu. Piste 3.2 kilometre kala düşen uçağın kuyruk ve gövde kısmından 3’e bölündüğü görüldü. Ancak enkazın arasından 25’e yakın yolcunun yürüyerek çıktığını görünce şaşkınlıkları bir kat daha arttı. Kurtarma faaliyetine hemen başlayan görevliler bazı yolcuların durumunun ağır olduğunu fark ederek bölgeye hemen ambulans helikopterlerin sevk edilmesini istedi. Hollandalı yetkililere göre en dramatik görüntüler uçağın kokpitindeydi. 3 kişilik pilot ekibinin cansız bedenlerinin, koltuklarla göstergelerin bulunduğu panel arasında sıkıştığı görüldü.

84 yaralı var

Uzmanlar uçağın inişi sırasında önce burun kısmının yere çarpmış olması nedeniyle bu sıkışmanın yaşanmış olabileceğini kaydetti. Kazanın nedenin daha iyi anlaşılabilmesi için pilot ekibinin cesetlerinin çıkartılmasına 8 saat boyunca izin verilmedi. Gerekli incelemenin Hollandalı kaza-kırım ekipleri tarafından yapılmasının ardından cansız bedenler kokpitten alınarak hastane morguna kaldırıldı. Hollandalı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, vahim kazada 9 kişi hayatını kaybetti. Durumları ağır olan 25 kişinin de bulunduğu toplam 84 yaralı, 60 ambulansla 12 hastanede tedavi altına alındı. Yaralılardan 6’sının durumunun kritik olduğu belirtildi.

Kara kutu Paris’e gitti

Tekirdağ uçağının kara kutusu, kazadan birkaç saat sonra bulundu. Kazanın nedenini belirleyecek kara kutunun incelenmesi ve kokpitteki son konuşmaların ortaya çıkarılması için kara kutuların incelendiği tek merkez olan Paris’e gönderildi. Öte yandan, uçakta 4 vatandaşı bulunan Amerikan hükümeti başsağlığı açıklamasıyla birlikte, Hollandalı yetkililere kazanın nedeninin belirlenmesine için uzman göndereceğini duyurdu. ABD Ulusal Havacılık Güvenlik Kurulu, Amsterdam’a iki uzman göndereceklerini belirtti.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , , , .