Trafik yasası

Trafik yasası

* Herhangi bir trafik kazası sonrasında, bir hastaneye (özel veya

devlet) gittiğinizde veya getirildiğinizde, size veya yakınlarınıza (2918

no’lu yasayı bilmediğiniz zannedilerek:*

‘Yapılacak müdahale ve tedavi ücretlerini ödeyeceğinize dair su belgeyi imzalayın’ teklifi ile karsılaşırsınız…

Ancak siz;

‘Bu belgeyi imzalamazsam, bana müdahale ve tedavi etmeyeceğinize dair bir belgeyi imzalayıp getirin’ dediğiniz anda, HASTANENİN BÜTÜN İMKÂNLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.

——————————————————————————-

2918 SAYILI TRAFIK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN

Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.

Tüketiciler Birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.

Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi goren kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 Sayili Trafik Kanunu’na gore herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kisi en kisa surede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor. Yonetm elige gore, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.

Bu tedavi sonucu oluşan masrafın ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İsletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora gore, vatandaşların haklarını bilmediği icin sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.

HASTANELERİN BU MADDELERDEN Bİ HABERMİŞ GİBİ VATANDAŞTAN PARA TALEP ETMEYE HAKLARI YOKTUR!*

Kategorileri : trafik Kelimeleri : , , , , , .