TCDD Tazminat Ödeyecek

2001 yılında tren kazasında yaşamını yitiren öğretmen Seda Küçükşahin’in ailesi hukuk savaşını kazandı. TCDD, Küçükşahin ailesine 42.206 TL tazminat ödeyecek. Aile bu parayla okullarda kızları adına kütüphane yaptıracak.

Adana’da yaşayan Küçükşahin ailesi, 14 Eylül 2001’de Tarsus’a bağlı Yenice Beldesi yakınlarında 4 bölümlü yolcu treninin son vagonunun raylardan çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, Şule Özyurt, Ümran Kara ve Gülay Yılmaz ile birlikte yaşamını yitiren  kızları Seda Küçükşahin (27) için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Adana kolejinde öğretmenlik yapan kızlarının genç yaşta TCDD’nin hatası sonucu öldüğünü savunan baba Süreyya Küçükşahin ile anne Gönül Küçükşahin ceza davasının bitmesinin ardından 10 Aralık 2002’de Tarsus 2.Asliye Hukuk Mahkemesin’de TCDD Genel müdürlüğü aleyhine açtığı maddi ve manevi tazminat davasını kazandı. 7 yıl süren dava sonunda mahkeme hakimi TCDD Genel Müdürlüğünün Süreyya Küçükşahine 17.979 TL, Gönül Küçükşahine de 24.227 TL  olmak üzere 42.206TL maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Seda öğretmenin ağabeyi hiç bir paranın kardeşini geri getirmeyeceğini belirttiği konuşmada  TCDD’nin altyapı eksikliğini ispat etmek için davayı açtıklarını başka insanların kardeşim gibi ihmalden ölmesini engellemek için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Ateş düştüğü yeri yakıyor yetkililer basına verdikleri demeçten sonra olayların üzerine gitmiyor Unutkan bir toplum olduğumuz için bizde yapılan hataların peşine düşmüyoruz. Umarız ülkemizde bir daha böyle kazalar yaşamayız.

Seda öğretmeni sevgilerle anıyoruz ailesine bu hukuk sürecindeki çabaları için teşekkür ediyoruz. Hataların ortaya çıkarılması gelecekte bu tür olayların vatandaşlarımızın başına gelmemesi için önlemlerin artırılmasını sağlayacaktır.

umarız genç yaşta kaybettiğimiz fidanları unutmayız unutturmayız

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , , .