Sürücüler bayan polislere karşı daha nazik

Sürücüler bayan polislere karşı daha nazik

Erkek sürücülerin, kadın polise itiraz etmediğini ifade eden Konya Emniyeti bayan polislerle trafikte şiddetin hayli azaldığını bildirdi.

 

Konyada kadın trafik polisi sayısının artırılması sayesinde, sürücülerin yapılan uygulamalara itirazlarının ve şiddete yönelik davranışlarının azaldığı bildirildi.

 

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır, şu a müdürlüklerinde 203 personelin görev yaptığını ve bunlardan 50sini kadın trafik polislerinin oluşturduğunu söyledi. Bir süredir teşkilatlarına yeni katılan kadın polislerin kendi şubelerinde görevlendirildiğini ifade eden Tatır, kadın polislerin trafikte vataşla daha iyi iletişim kurabileceğini düşünerek böyle bir uygulama başlattıklarını bildirdi.

 

Başta temel trafik eğitimi olmak üzere hizmet içi eğitimlerle tamamı kurs gören kadın trafik polislerinin performansından memnun olduklarını belirten Tatır, trafikte kadın personel görevlendirme uygulamasından olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi.

 

Sürücüler, kadın polise karşı daha nazik

 

Kadın personelin görevlendirilmesinin ardından hatalı sürücülerin yazılan cezalara itirazlarının azaldığını ve kadın polislere daha nazik davrıkları bilgisini aldıklarını ifade eden Tatır, şöyle devam etti: Trafik polisleri, hatalı sürücülere para cezası kesebiliyor, idari işlem yapabiliyor, bazen araçlarını trafikten men ediyor. Vataşlar da bu tür durumlarda bazen şiddetli davranışlarda bulunabiliyor. Oysa vataş, trafikte suçunu kabullenmeli, her şeye itiraz etmemeli. Kadın trafik polisleriyle, bu sorunu çözmüş olduk. Bu sayede, sürücülerin yapılan uygulamalara itirazlardan ve şiddetli davranışlardan kaçındıklarını gördük.

 

Kadın arkadaşlarımıza, daha nazik davranıyorlar. Daha az olmakla birlikte bazı sürücülerin, kadın trafik polislerini zayıf görerek itirazda ya da hakarette bulunduklarını da belirten Tatır, Arkadaşlarımız sonuçta kanunları uyguluyor. Kadın polise mukavemet gösterip, hapis cezası alanlar oldu. Sürücülerimizin bu tür davranışlarda bulunması kendilerine zarar getirecektir diye konuştu.

 

Büyük kentin getirdiği sorumluluklara herkesin katlanması gerektiğini vurgulayan Tatır, Herkesin kurallara uyması ve diğer insanların haklarına saygı göstermesi gerekiyor. Trafik kurallarına uymayan insanlar, kendi canına, malına, sevdiklerine zarar veriyor. Bu kapsamda vataşlarımızdan trafik kurallarını ihlal etmemelerini ve ister erkek ister kadın olsun trafik polislerine yardımcı olmalarını istiyoruz dedi.

 

Kategorileri : trafik Kelimeleri : , , .