Milasta Helikopter Düştü

Milasta Helikopter Düştü

Helikopter orman yangınını söndürmek için barajdan su alırken düştü. Emniyet kemerlerini çözüp helikopterden çıkan Ukraynalı 2 pilot ve teknisyen kurtuldu. Helikopterle suya gömülen Türk pilot ile orman memurunu arama çalışmaları sabaha kadar sürdü

Milas Denizcik Orman Deposu’nda konuşlu yangın söndürme helikopteri, Aydın’ın Akça ova Köyü’ndeki makilik alandaki bir orman yangınına müdahale etmek için 3’ü Ukraynalı, 1’i Türk olmak üzere 4 pilot ve 1 orman muhafaza memuru ile havalandı. Geyik Barajı’ndan su almak isteyen Rusya’dan kiralanan söndürme helikopteri, ilk belirlemelere göre ‘bambi’ denilen su alma haznesi baraja takılınca pilotların kontrolünden çıktı ve kısa sürede barajın sularına gömüldü.

Helikopterden  Çıkamadılar

Kazada Ukraynalı pilot Victor Lytuynov, yardımcı pilot Ugocheston Sheistobitov ve uçuş teknisyeni Volodymr Koshel helikopterden çıkmayı başarıp su üzerinde kalırken, emekli Pilot Binbaşı Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin baraj sularında kayboldu. Hemen başlatılan arama kurtarma çalışmasıyla barajda su üzerinde kalan Ukraynalı uçuş ekibi alınarak, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Ukraynalı uçuş ekibinin verdiği bilgiye göre, helikopter düşerken, arka tarafta oturan emekli Binbaşı Tanju Tezgel ve orman muhafaza memuru Ali Ekin’in kemerlerini çözemedikleri ortaya çıktı. Ukraynalı ekip kemerlerini çözüp suya atlayarak yüzerek kıyıya ulaşırken, Türk personel helikopterle birlikte barajın serin sularına gömüldü.

“]helikopterkazası

TÜRK PİLOTUN İKİNCİ KAZASI

Emekli pilot Binbaşı Tanju Tezgel’in 1988’de içerisinde Cavit Çağlar’ın da bulunduğu düşen helikopter kazasında da pilotluk yaptığı öğrenildi. Tezgel’in ek gelir elde etmek için yangınlara havadan müdahale eden helikopterlerde görev yaptığı belirtildi.

Kategorileri : helikopter kaza Kelimeleri : , , , , , , , , , .