istanbul trafik merkezi

istanbul trafik merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2006-2007 eğitim-öğretim yılının başlayacağı 18 Eylül Pazartesi günü İstanbulda trafik sıkışıklığı yaşanmaması için alınan önlemlerin maliyetinin 4 milyon YTL olduğunu bildirdi.

Topbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ile düzenlediği basın toplantısında, eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle alınan ulaşım tedbirlerine ilişkin bilgi verdi.
Kentte 2 milyon 256 bin 240 öğrencinin ders başı yapacağını, 16 bin servis aracının trafiğe çıkacağını belirten Topbaş, bunun da trafiğe ek bir yük getireceğini söyledi.
Topbaş, bu yükü hafifletmek ve vataşların bireysel araçları yerine toplu ulaşım araçlarını tercih etmelerini sağlamak için 3 gün boyunca İETT, özel halk otobüsleri, tramvay, metro, şehir hatları vapurları ve deniz motorlarının 06.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olacağını anımsattı.
Kadir Topbaş, ayrıca İDOnun kış tarifesi çerçevesinde ek seferlere başlayacağını, İETTnin de 800 ek sefer koyacağını kaydetti.

İstanbulun en önemli ve öncelikli sorununun trafik olduğunu, bu sorunu çözmek için kenti şantiyeye dönüştürdüklerini belirten Topbaş, “İl genelinde 531i ana şantiye olmak üzere 2 binin üzerinde şantiye mevcut. Bu şantiyelerde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak. Trafiği engelleyen tüm unsurlar ortadan kaldırılacak. Çalışmalar daha sonra kademeli olarak yeniden başlayacak” dedi.
Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Gülerin de olumlu karşılamasıyla il genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının mesai saatlerinin 15 gün boyunca saat 09.00a alındığını bildirdi.
Daha sonra soruları yanıtlayan Topbaş, Avrupa ve Amerikada trafik sorununu çözmek için ders saatlerinin eğitim seviyesine göre kademelendirildiğini belirtti. Topbaş, “Biz de gelecek yıl bu uygulamayı Milli Eğitim Bakanından talep edeceğiz. Bu gerçekleşirse kent içi trafiği rahatlatmış olacağız” diye konuştu.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , , .