İstanbul trafiği

İstanbul trafiği

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), yeni ders yılının başlayacağı 18 Eylül Pazartesi günü İstanbulda trafik sıkışıklığı yaşanmaması için bir dizi önlem aldı.

İBBye ait bir helikopterin havadan trafiği denetleyeceği ve sıkışıklık yaşanan yerlere anında müdahale edileceği belirtildi.

İBBden yapılan açıklamada, okulların açılması ile trafik sıkışıklığı yaşanmaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en üst düzeyde alarma geçtiği ifade edildi. Belediyeye ait helikopter ile havadan trafik denetlemesi yapılarak sıkışıklık olan noktaların ilgili ekiplere bildirileceği, yer ekiplerinin söz konusu noktalara anında müdahale edileceği kaydedildi.

Okula servisle gitmeyen öğrencilerin toplu taşım araçlarını tercih etmelerinin ulaşım rahatlığı açışından büyük önem taşıdığı ifade edilen açıklamada, sürücülerin trafik akışına yardımcı olmaları, gereksiz şerit değiştirmemeleri, ada çevresine, kavşaklara, yasak yerlere park etmemeleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Açıklamada, trafik sıkışıklığını önlemeye yönelik çalışmalar şu şekilde sıralı:

-Servisler öğrencileri evinden alıp, akşam evine bırakacak. Sabah servisler okula boş olarak gitmeyecekler. Kayıt yaptıramayan servisler okullara saat 07.00dan önce okula gidecek.

-Çocuklarını okula servisle gönderen veliler, özel araçları yerine mutlaka servisleri kullanmaları, özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları trafik akışı açısından büyük önem taşıyor.

-Memurlar mesaiye sabah saat 09.00da başlayacak, akşam saat 17.30da mesai bitecek.

-18-19-20 Eylül günü İETT, özel halk otobüsleri, vapurlar, deniz motorları, metro, hafif metro; sabah 06.00-10.00 saatleri arasıyla öğleden sonra 16.00-20.00 saatleri arası ücretsiz olacak.

-İETT, 800 ek otobüs seferi ile İstanbullulara hizmet edecek

-İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), kış tarifesine geçerek ek seferlerle İstanbullulara hizmet edecek.

-Okul servis araçları Asya ve Avrupa yakası arasında arabalı vapurlardan öncelikle yararlanacak.

-Yollarda olabilecek hasarlı kazalara anında müdahale edilecek, çeşitli güzergahlarda çekiciler hazır bekletilecek.

-Tek bilet AKBİL uygulamasıyla öğrenciler tüm toplu taşım araçlarından yararlanabilecek.

-Trafik akışını sağlamak için 7 bin polis görev yapacak. Okulların açılacağı gün büro hizmeti yapan polisler, ilçe emniyet müdürlükleri personeline trafik düzeninin sağlanması konusunda yardımcı olacak.

-Trafik sıkışıklığı yaşanmaması için ana arterlerde 1000 zabıta memuru trafik ekiplerine yardımcı olacak.

-Olağanüstü durumlarda AKOMCELL, vataşların cep telefonlarına ücretsiz bilgi mesajları gönderecek. Mesajları alabilmek için cep telefonunun “Bilgi Mesajları” bölümünden “Konular” menüsüne “34” yazılması yeterli olacak.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , , , , , .