Her bayram aynı 146 kişi öldü, ne zaman akıllanacağız.

Ramazan bayramında yolar kan gölüne döndü, kazaların genel sebebleri aşırı hız ve dikkatsizlik.

Şeker bayramı trafik kazaları

Türkiye 9 günlük Ramazan Bayramı tatilini geride bıraktı. Ancak yüzlerci kişi, neşeli biçimde çıktıkları tatilin ardından evlerine dönemedi. 146 kişi, yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybetti. Evlerine sadece cenazeleri döndü. 9 günlük tatilin kaza blançosu ise son 7 yılın rekoru oldu. 2001 yılındaki 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen 132 kazada 190 kişi hayatını kaybetmişti. Aynı tatil boyunca 255 kişi de yaralanmıştı.

Bu sene uygulanan 9 günlük tatilde ise toplam 206 kaza meydana geldi. 146 kişinin hayatını kaybettiği kazalarda 649 kişi de yaralandı. Bu yıl yaşanan kaza ve yaralanma olaylarına bakıldığında kaza sayısında ise son 10 yılın rakamları aşıldı. 1998 yılındaki 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 159 kaza meydana gelmiş, 216 kişi hayatını kaybetmişti. Yaralı sayısı ise 375 olmuştu.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner, insanların 10 yıl öncesine göre daha bilinçli, araç ve yolların daha kaliteli olmasına rağmen kazaların artmasının altında yatan en büyük nedenin yoğunluk ve denetimsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Tüm durum ve şartlarda iyileşme olmasına rağmen trafikte araç sayısında da çok ciddi manada artış yaşandığına değinen Güner, “Bayramlarda bir kilometrelik yolda araç yoğunluğu normal günlere oranla 10 kat artıyor. Bu yoğunluğa denetimlerdeki yetersizlikte eklenince kazalar ve can kayıpları kaçınılmaz oluyor.” dedi.

Yılda iki sefer bayram tatillerinin gidiş ve dönüş tarihlerinde yollardaki trafik ekibi sayısının arttırılması gerektiğini belirten Güner, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hangi noktalarda kaza olduğunun bilgisine sahip olduğunu ve bu noktaların özellikle kontrol edilmesinde fayda olacağını bildirdi.

Bir noktadan sonra denetimleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nün alacağı tedbirlerle yapmanın da mümkün olmadığını kaydeden Güner, trafik konusunun Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de devlet politikası haline gelmesi gerektiğini açıkladı. Bu sayede Emniyet Genel Müdürlüğü’ne daha fazla bütçe ayrılarak ekipman ve kadro desteği verilebileceğini ifade eden Güner, ancak bu şekilde kazaların önüne geçilebileceğini aktardı.

Dünya genelinde insanların yasaklara karşı da bir ilgisi olduğunu belirten Güner, “Yasaklar insanları her zaman cezp ediyor ve yasağa karşı direnip onu ihlal etme ihtiyacı hissediyor. Bu insan psikolojisiyle alakalı bir durum ama dünyanın her tarafında maalesef bu durum geçerli. Yasakları insanlara uygulatabilmek için daha farklı yöntemler tercih edilmelidir. Bunun en başında da ödüllendirme gelir. Ödüllendirme yöntemiyle insanlara kurallar uygulatılabilir. Aksi taktirde Türkiye trafiğe terörden daha fazla kurban vermeye devam edecektir.” diye konuştu. (CİHAN)

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , .