Görevlilere son veda

Görevlilere son veda

Buruk bir mucize  

 

Hollanda’da düşen uçakta ölen görevlilere son veda

 

 

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Amsterdam seferini yapan “Tekirdağ” uçağının Schiphol Havalimanı’na inişi sırasında meydana gelen kazada hayatını kaybeden 4 mürettebat için THY Genel Müdürlüğü’nde bir tören düzenlendi. Saat 10.00’da THY Genel Müdürlüğü önünde düzenlenen cenaze töreninde THY çalışanları görev yaptıkları arkadaşları için gözyaşı dökerek tabutların başında nöbet tuttu. Hayatını kaybeden mürettebatın aileleri ve THY personelinin katıldığı törende önce şehitlerin özgeçmişleri okundu.

 

KARLITEKİN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

 

 

 

Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu .İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlı tekin bir konuşma yaptı..Konuşması sırasında hıçkırarak ağlayan Karlı tekin’in sözleri boğazında düğümlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin de yıllardır şehit cenazelerinde konuşma yapan insanları dinlediğini, bugün ise bu konuşmayı yapmak zorunda kaldığı için üzgün olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

 

 

 

“Kaza anından bir süre sonra telefonum çaldı. Uçağın Amsterdam’a inmeden düştüğü söylendi. Arayan kişiye ‘Emin misin’ diye sordum. ‘Maalesef başkanım, uçağın düştüğünü bana bir dostum haber verdi’ dedi. O an arkadaşlarımı kriz masasına yönlendirdim. Sonra odama geçtim. Geçenlerde nehre düşen uçak aklıma geldi. Kimsenin burnu kanamamıştı.”Uçağın ilk görüntülerinin gelmesinin ardından üzerine düşen ağırlığın biraz hafifler gibi olduğunu dile getiren Karlıtekin, “Ümitlenmiştik. Şehit arkadaşlarımız işlerini ciddiyetle yapan ve gereken tedbiri alan insanlardır” dedi. Geriye dönüp bakıldığında yaşananların hakikaten bir mucize olduğunu anlatan Karlıtekin, ancak bunun “buruk bir mucize” olduğunu ifade etti. Karlıtekin, görevlerini şerefli ve onurlu bir şekilde sürdüren çalışanların 126 kişinin yaşamasını sağladığını belirterek, onları dualarla yad edeceklerini söyledi.Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dileyen Karlıtekin, olayda hayatını kaybedenlerin sevenlerine Allah’tan “dayanma gücü” vermesi temennisinde bulundu.

 

TÖRENE KATILANLAR

 

 

 

THY Genel Müdürü Temel Kotil de kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diledi. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk’ta geriye dönüp bakıldığında “şükredilecek bir mucize yaşandığını” belirterek, çalışanların hayatlarını kaybettiğini ancak 126 vatandaşın yaşamasını sağladıklarını ifade etti.

 

Soluk, “Bu kahraman arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Ulaştırma camiasının başı sağ olsun. Allah kederli günleri bir daha göstermesin” dedi. Din görevlisi tarafından okunan duanın ardından şehit mürettebatın Türk bayrağına sarılı tabutları cenaze arabasına konuldu.

 

 

 

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Başkan Yardımcısı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ile özel havayolu şirketlerinin temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda THY’de görevli pilot, kabin görevlisi ve THY çalışanı törende hazır bulundu. Kazada hayatlarını kaybeden Hasan Tahsin Arısan, Olgay Özgür, Ulvi Murat Eskin ve Murat Sezer’in naaşları konvoyla Ataköy 5’inci Kısım Camii’ne götürüldü. Öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazından sonra Hasan Tahsin Arısan, Olgay Özgür, Ulvi Murat Eskin, Edirnekapı’daki Türk Hava Yolları Şehitliği’nde toprağa verilecek. Murat Sezer’in cenazesinin de Bursa Gemlik’te defnedileceği öğrenildi.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , .