Almanlardan şok iddaa 3.plot motoru durdurdu

Almanlardan şok iddaa 3.plot motoru durdurdu

Yabancı basın

Der Spiegel’den şoke eden iddia

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde Amsterdam’da inerken yere çakılan THY uçağıyla ilgili şaşırtıcı bir iddia yayımlandı.

Site havacılık uzmanlarına dayandırarak hazırladığı haberde 29 yaşındaki 3. Pilot Olgay Özgür’ün uçağı indirmek üzere motorları yavaşlatmaya çalışırken yanlışlıkla tamamen durdurduğu yönündeki ihtimalinin ağırlık kazandığını öne sürdü.

Üçüncü pilotun hatasını fark eden Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan hemen devreye girdi ancak uçağı kurtaramadı..

Haberde şu ifadelere yer verildi. “Uçağın 3. Pilotu 29 yaşındaki Olgay Özgür, Boeing 737-800 tipi uçaklar için eğitim alıyordu, ancak 2004 yılından beri pilot lisansı bulunuyordu. Uçağın düşmesinin sebebi iki motorun da durması. Uzmanlara göre tahminen motorlarla ilgili bir şey yanlış gitmiş. Pilotun teknik sebeplerden dolayı inmeye çalıştığını, ancak ivme kaybederek düştüğünü belirtiyor. Burada 3. Pilot’un uçağı kullandığını ve son anda kaptan pilotun (kontrolü) devraldığı ihtimalini ön plana çıkarıyorlar. “

Delft Teknik Üniversitesi’nden aerodinamik uzmanı Michel van Tooren de, kaza sırasında rüzgârın bir etken olmadığını, uçağın aşırı hız kaybından ötürü kaldırma kuvvetini kaybettiğini ve bu yüzden “gökten düşen bir taş gibi” yere düştüğünü ifade etti.

Kategorileri : Kaza Haberleri Kelimeleri : , , , , .