alkol kazaları

alkol kazaları

Dünya Sağlık Örgütü’nün Raporuna Göre Türkiye, Alkol Tüketimi Açısından Sondan Üçüncü Olmasına Karşın, Alkolle İlişkili Trafik Kazaları Bakımından Birinci Sırada Yer Alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi’nin Kafkasya ve Orta Asya ülkelerini de içeren 53 ülkenin sağlık sorunlarıyla ilgili hazırladığı rapora göre Türkiye, alkol tüketimi açısından sondan üçüncü olmasına karşın, alkolle ilişkili trafik kazaları bakımından birinci sırada yer alıyor.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’nin yayınladığı ”2008 Avrupa’da Sağlık Atlası” raporunda, Avrupa ile DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nin çalışma alanına giren Kafkasya ve Orta Asya’daki toplam 53 ülkenin sağlıkla ilgili bilgilerinin değerlendirildiğini söyledi.

Raporda, Türkiye’nin alkol tüketimi bakımından son sıralarda olmasına rağmen alkolle ilişkili trafik kazalarında birinci sırada olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Bu üzücü durum ülkemizde alkolün kontrolsüz bir biçimde alındığının ve alkol etkisindeyken direksiyona geçildiğinin önemli bir göstergesidir. Alkollü olarak araç kullanma cezaların artırılması ve denetimlerin sıklaştırılmasıyla önceki yıllara oranla önemli ölçüde azaldı. Buna karşın DSÖ’nün raporu, bu konuda oldukça gerilerde olduğumuzu gözler önüne seriyor.”

Sigara içenler bakımından da Türkiye’nin Ukrayna, Rusya, Arnavutluk, Ermenistan gibi ülkeleri takiben 9. sırada olduğunu dile getiren Zengin, ”Ölümlü iş kazalarında 8, bebek ölümlerinde 8, doktor sayısı bakımından sondan 3, diş hekimi sayısı açısından sondan 11’inci sırada, hemşire sayısı açısından ise en sonda yer alıyoruz. Bunlar ülkemiz için iç açıcı rakamlar değil” diye konuştu.

Zengin, yatak sayısı bakımından da Türkiye’nin 52. sırada olduğunu, sıralamada Türkiye’yi Andora’nın takip ettiğini bildirdi.

Kategorileri : kamyon kazaları, Manken Kazaları, trafik Kelimeleri : , , , , , , , , .